2012. február 29., szerda

Szerkezettervezési folyamat Revit-tel

Ebben a bejegyzésben két munkafolyamat ábrát teszek közzé. Ezek tartalmazzák az Autodesk Revitre épülő szerkezettervezési folyamatokat. Az AutoCAD Structural Detailing hasznos eszközkén szerepel ebben a koncepcióban, mit a részlettervezés eszköze. A folyamatokban minkét esetben meg találjuk a helyét a magyarországi gyakorlatban elterjedt végeselemes szoftvereknek, de lehetőség kínálkozik vasalás szerkesztő használatára is

Nézzük elsőnként az acélszerkezetek tervezési diagramját.

A folyamat kezdőthet az ASD-ben is de általában az építészeti modelből kiindulva a Revit-ben helyezzük el a szerkezeti elemeket. Ez a kezdés azért is előnyös, mivel a Revit tartalmazza a méretezéshez jó segítséget nyújtó számító modulokat is. A modell felépítését követően a végeselemes vizsgálathoz IFC-n keresztül vagy a beépített Robot Analysis kapcsolaton keresztül az elemek leellenőrizhetőek. Ha minden elem a helyére került és a méretezés is megfelelő az egész szerkezetet kiexportálhatjuk az ASD-be, ahol a kapcsolatok is könnyen kialakíthatóak és minden alkatrészről pontos kigyűjtést kérhetünk a varatokat és a csavarokat is beleértve.
Ez után a leszabási rajzok és gyártmánytervek autómatikusan legenerálhatóak a feliratokkal együtt. A kész tervlapok és a 3D-s modell is visszakerül a Revit modell frissítésekor, így a többi szakág is láthatja a változásokat. A kész szerkezetről automata gyártó sorok számára NC-fájlt is menthetünk a gyártás segítéséhez.

A második folyamatábra a vasbetonszerkezetek tervezéséhez nyújt segítséget:

A vasbetontervezés ismét mind két szoftverben elkezdhető de a beépített számító modulok miatt én a Revit-et ajánlom. A számítómodulok között találunk öszvérszerkezetek méretezését de pillér számítást és lemez számító modult is. ezen kívül még hasznos lehet a teherelemzés is amit már egy régebbi posztban bemutattam. Ha a geometria kész  itt is természetesen használhatjuk az IFC-t a méretezés elvégzéséhez. Ha a vasmenyiségek is adottak lehetőségünk van automatikus vasalást kérni egyesével minden elem, ha ezt családon belül tesszük akkor automatikusan minden elem vasalása elhelyeződik. A vasalási tervek készítését mégis inkább a 2d-alapú megszokott vasalásszerkesztővel ajánlom elvégezni, így a terv minden jelölése és megjelenési tulajdonsága a megszokott lesz. A 2D rajzok legenerálását az ASD zsalumoduljából történő exportal érdemes megtenni így a nézetek, metszetek dinamikus blokkból állnak, esetleges modosítások követhetőbbek. A vaskimutatást és a tervlapokat természetesen vissza tölthetjük a revitbe.


2012. február 28., kedd

Webinárok

Ebben a bejegyzésben pár a Terc Kft. Cadstudió által meghjrdetett előadásra szeretném felhívni a figyelmet. Az előadásokon való részvétel díjtalan. A téma csak útmutatásul szolgál, az előadásokon megválaszolok bármely a szoftverhasználattal kapcsolatos kérdést. A többek által érdekelt témákat az előadás után itt a bologn is egy összefoglalóban közzéteszem.

Következő webinárjaink

  • Acélszerkezeti kapcsolatok, reészletelemek készítése
  • Gyármánytervek, összeállítási rajzok, szelvénykimutatás generálása
  • Exportálás autómata gyártósorokszámára
Előadás időpontok:
2012. március 5. 14:00
További információ jelentkezés:
jozsef.sipocz@terc.hu

tel: 06-1/422 2550

  • Az épületinformációs modell előnyei
  • Kiegészítő  méretező modulok  bemutatása
  • IFC kapcsolta külső VEM szoftverrel
  • Exportálás Atocad Structural Detailingbe
Előadás időpontok:
2012 március 5. 14:00
További információ jelentkezés:
jozsef.sipocz@terc.hu

tel: 06-1/422 2550

VBeXpress bemutató
  • Újdonságok a 7.0 verzióban
  • Alapvasalás, szereltvasak elhelyezése
  • Kiosztási létrák testreszabása
  • Előregyártott elemek kiosztása 
Előadás időpontok:
2012 március 6. 14:00
További információ jelentkezés:
arpad.kiss@terc.hu

tel: 06 (20) 946-65-14

  • Ismerkedjen meg a mennyiségi kigyűjtés költséghatékony régi/új módszerével.
  • A digitálisan érkezett PDF, JPG, DWG terveket nem szükséges kinyomtatni, a mérés a képernyőn azonnal elkezdhető
  • Az eredmények a táblázatokban és a tervlapokon visszakereshetők, ellenőrizhetők
Előadás időpontok:
2012. március 8. 10:00
További információ jelentkezés:
jozsef.sipocz@terc.hu
tel: 06-1/422 2550

  • 3D zsalutervek készítése
  • Tervnézetek generálása
  • Exportálás 2d vasalásszerkesztőbe
  • VBexpress-szel együttműködés
Előadás időpontok:
2012. március 20. 14:00
További információ jelentkezés:
jozsef.sipocz@terc.hu

tel: 06-1/422 2550

  • Az épületinformációs modell előnyei
  • Kiegészítő  méretező modulok  bemutatása
  • IFC kapcsolta külső VEM szoftverrel
  • Exportálás Atocad Structural Detailingbe
Előadás időpontok:
2012 március 23. 14:00
További információ jelentkezés:
jozsef.sipocz@terc.hu

tel: 06-1/422 2550

További szoftverbemutatók, tippek, trükkök:
autocad-hu.blogspot.com/
http://www.terc.hu/cadstudio/eloadasok-1

2012. február 17., péntek

ASD Acélszerkezeti 3D-ós tervezés egyszerűen

Ismét egy videót teszek közzé, melyben az AutoCAD Structural Detailing acélszerkezeti modulját mutatom be. A videó során egy rácsostartó modelljét és összeállítási rajzát készítem el. Az AutoCAD Structural Detailing segítségével az acélszerkezeti terveink minden részletét könnyedén megrajzolhatjuk. A 3D-s szerkezeti modell kapcsolatait, és elemeit egyszerűen létrehozva az összes anyagkimutatási táblázat és rajz legenerálható. Arajzok elemmegjelöléseket és méreteket automatikusan tartalmazzák, így a szerkeztőnek csak a csomóponti modellezéssel kell foglalkozni. A modelről végül akár robotizált gyártósor számára olvasható NC fájlokat exportálhatunk.
 

2012. február 16., csütörtök

VBeXpress Bemutató videók

Ebben a bejegyzésben a Terc Kft. Cadstudiója által meghirdetett webinárok összefoglaló videóit teszem közzé.
Elsőként a webinárokon felvetődött kérdésekre, észrevételekre fókuszálva a VBeXpress-ről szóló videókat látatják. Legtöbb kérdés a multivassal kapcsolatosan volt, ezért az első videó ezzel foglalkozik.



Az éppen aktuális VB-verzió  még nem, de a fejlesztői verzió autómatikusan is ki tud osztani multi vasat, ez már elérhető a staticad honlapról a letöltéseknél. Bár ez a  (HU_18allx70t_64.exe) verzió még nem javasolt éles használatra. A multivas egyedi vas ként is lehelyzhető, de mint azt már a kézikönyvben is és a videón is láthatták, a toldási csoportokat csak utólagos modosítással ajánlott beállítani.




Az előregyártott födémek szerkezeti rajzainak elkészítéséhez egy nagyon kényelmes és gyors eszközt kínál a VBeXpress. A legelterjedtebb födém családokon túlmenően lehetőség van áthidalók és acélprofilok elhelyezésére is , de találunk pallós födémelemeket is. A kiosztás mellett a feliratozás és elemkigyűjtés is automatikus és nem csak az elemek esetében, hanem a bekötéshez szükséges pótvasalás kezelésénél is.

A VBeXpress támogatja a kivitelezést és a tervezést is gyorsító Bamtec technológiát. A Bamtec modul segítségével végeselemes analízis eredményét beolvashatjuk a vasalási tervbe, majd abból autómatikus vasalási szőnyegeket készíthetünk.



A vasalás kiosztási létráinak testreszabhatósága nagymértékben megkönnyíti a tervezési folyamatot. Inteligens objektumként nem csak rajz megjelenítési szerepe van, hanem az adatait a kigyűjtés is automatikusan figyelembe veszi, ezáltal a szerkesztők munkáját nagymértékben könnyíti, a hibák kizárása melett.

2012. február 1., szerda

Teherelemzés Revit-ben

Ismét egy a szoftverkövetéses felhasználók által használható Revit kiegészítésről írok, ami gyors és követhető teherelemzést tesz lehetővé. Nem csak hogy a teher útját követhetjük ezzel az alkalmazással, de egyből el is helyezi a fogadó szerkezeteken a terheket a kapcsolódó végeselemes modellen. Mivel a kiegészítő számító modul a Robot Structural Analysis motorjára épül ismét kétirányú kapcsolatot létesíthetünk a két szoftver között. Az se probléma ha más vegégeselemes szoftvert használunk, mivel az IFC formátumon keresztül a teljes modellt terhekkel és anyagokkal együtt betölthetjük.

A tökéletes eredményhez elengedhetetlen, hogy statikai modell hiba mentes legyen és ne tartalmazzon instabilitásokat. Ehhez hasznos segítséget ad az a két beépített ellenőrző funkció amit az analysis szalagmenüben találunk.


Az első (Check support ) a modellben lévő elemek szabadságfokát vizsgálja és figyelmeztet ha nem elégséges a megtámasztottság. A másik ellenőrzési lehetőség a folytonosságot és a tűrést vizsgálja. Ezzel bizonyosodhatunk meg hogy a statikai modell egy előre definiált tűréshatáron belül helyezkedik el a valós szerkezeti elemekhez képest.


Ha a statikai váz megfelelő a terhek födémenként megadhatóak, a modell az önsúlyterheket automatikusan tartalmazza. (ebbe beleértendő a födém rétegrend is amenyiben a födém típus beállításánál kiválasztunk valós anyagot)



A teherelemezés alkalmazás indításához az Extensions szalagon az Analysis legördülőmenü Load Takeoff menüre van szükségünk. Az alkalmazás ezután megkérdezi hogy melyik teheresetben szerepeljen az önsúly. ezután egy párbeszédablak fogad bennünket.


Az eleső lapon a szerkezet geometriáját látjuk a támaszokkal együtt. a modell 3d-ben forgatható, a kérdéses helyekre az egér görgőjével rá is nagyíthatunk.

A meglévő támaszokat a Revit modellből gyűjti a szoftver, de ha szükséges plusz támaszokat adhatunk a modellhez ebben a párbeszédpanelben is a Supports lapon.
Ezután a terhek beállítását ismét megnézhetjük, szükség esetén módosíthatjuk.


Ha minden beállítást elvégeztünk a Structural analysis lapon a calculate gomb megnyomásával a teherelemzés lefut. Az eredményt táblázatban  láthatjuk, és az esetleges hibák kiszűrésében a színezett 3d-s ábra nyújt segítséget.

Az egyes tehereseteket egyesével külön tudjuk lefuttatni. Az eredmények a számított terheket hozzá adja a modellhez. Erről akár átnézeti képet is kérhetünk, de a Reports lapon teljes dokumentáció is lementhető.



A dokumentáció kiterjed a tervlapok ra is. Ha szükségesnek ítéljük az elrendezési tervekre nem csak a szelvény méretet, hanem a rájuk ható igénybevételeket is egyszerűen felirhatjuk.



S J