2012. január 26., csütörtök

Favázas szerelt falak könnyen Revitben



Favázas szerelt falak könnyen Revitben 

Az egyre szigorúbb hőtechnikai előírások és a gyors építhetőség és még sok egyéb tényező miatt a könnyűszerkezetes épületek egyre inkább terjednek a hazai piacon is. A Revit kézenfekvő megoldásnak tűnik ezek tervezéséhez, mivel a beépített eszköz tárában minden megtalálható amire szükségünk lehet.

A megfelelő hőtechnikai jellemzők kiválasztásához használhatjuk az Ecotech hőtechnikai elemzését, és készíthetünk benapozás vizsgálatot is. A tömegmodell elkészültével a flak és födémek, tetők már könnyen létrehozhatóak.

Ha már a nyílászárókat is elhelyeztük a modellünkben kezdőthet a valós szerkezeti kialakítás átgondolása.
Ehhez hasznos kiegészítő a faváz generáló, amely segítségével a könnyűszerkezetes épületek falvázát pár kattintással kialakíthatjuk. A falváz generálás az építész modellben működik a legtökéletesebben.




Ebben a példámban egy ablaknyílással ellátott fal vázát generáltam le. A nyílás lehet bármilyen Revit nyílás elem.
A Váz legenerálásához előbb ki kell jelölnünk a falat, majd az extension szalagmenüben a wood framing wall  menüre kattintva a többi kiegészítőtől megszokott makrós környezetben beállíthatjuk a kívánt falváz tulajdonságait.


A falban egy koordináta rendszert helyez el a makró. Ehhez képest adhatjuk meg az egyes elemek helyzetét.
Ha több falat jelöltünk ki eggyesével elkell végeznünk a beállításokat. A nyílásokat is egyenként eltérő elemekkel láthatjuk el.


Szinte minden szokásos elem kiosztható, akár kettőzve, vagy beforgatva. A falcsatlakozások, sarkok kialakítását is egyszerűen beállíthatjuk. A makró által generált elemek nem csupán 3d-s szilárdtestek, hanem egyből a méretezést segítő rúdelemek is. A számító modulok segítségével vagy akár IFC formátumon keresztül az elkészült modellen végeselemes vizsgálatot végezhetünk.

Ha esetleg mégsem fa vázat szeretnénk létrehozni, parametrikus szelvények és anyagok hozzáadásával akár acél vázat, de más anyagú vázakat is létrehozhatunk. Arra is van lehetőség hogy az elkészült váz elemeit gyenként utólag módosítsuk. Ez esetben viszont a makrót ne frissítsük, mert a módosított elemek alapálapota visszaállítódik.



A fal geometria tág határok között változhat, akár íves kialakítású falakat is kezelni tud. Ebben az esetben viszont szükségünk lehet manuális módosításokra, hogy a váz tökéletes legyen.



As you can see, I can still go back and modify the studs to my liking, so nothing is permanent.



Összeségében egy hasznos segédprogramnak tartom ezt a kiegézítést, de tudni kell hogy külső fejlesztés ként számos ég kínál hasonló kiegészítőket Revit alá. Létezik kiegészítő tetőszerkezet generálásához, de még akár acél vagy vasbeton részletek modellezéséhez is. Ezek természetesen mind saját liceszelésű nem ingyenes szoftverek.

2012. január 24., kedd

Vasbeton lemezalap Revitből ASD-be

Revit-ben az egyes szakágak közötti adatmegosztás és a fejlett modellezési szolgáltatásai, méretezési modulok nagyban könnyítik a tervezést. Az előző bejegyzésben bemutatott kiegészítőkön keresztül az épületinformációs modellünket pillanatok alatt a megszokott dwg alapú környezetbe exportáltuk, így akár VBeXpresss segítségével gyorsan elkészíthetjük a vasalási terveket.

Sajnos az exportálást csak az alap épületelemekre végzi el a szoftver, így az acél csomólemezek, egyedi vasbeton födém már nem minden esetben kerül át a dwg-be. De ez nem jelenti, hogy nincs rá mód hogy ezeket is könnyen áthelyezzük Asd-be.

Az egyedi elemek beillesztéséhez előbb az elemket el kelll menteni szilérdtest ként. Ezt a revitből is megtehetjük, de a legtöbb tervezőszoftverből van lehetőség erre.


Példánkban egy lemez alapot készítettem, amit az élek mentén és egy belső fal alatt vastagítással láttam el.

Ez után ACIS modell ként kell menteni az elemet, a könyebb beillesztés miatt mentés előtt egyesíthetjük a szilárdtest modell elemeit. Ez a formátum úgy viselkedik mint egy 3d-s blokk. A beillesztést az ASD-Structural elements szallagmenüben találjuk.


A beillesztett zsalutervből már a könnyedén 2d-s veasalási rajzokat generálhatunk. Ha a vasalást az ASD saját vasaló moduljával végezzük a rajz megtartja a kapcsolatot a Revit-modellel, pl .az anyagkimutatási táblázatot adatot gyűjtenek a vasalási tervről is.

Itt egy rövid angolnyelvű videó bemutató
http://youtu.be/x94SL3sHV-k

2012. január 20., péntek

Exportálás Revitből AutoCad Structural Detailing szoftverbe

Az előző bejegyzésből is jól látszik hogy a Revit Structure tökéletes eszköz az építész modell feldolgozására, kiegészítő ként beépülő számító moduljával pedig a méretezés is gyorsan megoldható, akár még öszvérszerkezetek esetén is.

Aki használt már revitet az tudja azt is, hogy bár nagyon sok családfájl elérhető szerkezeti csomópontok, részletek megrajzolásához, de végül a gyártmányterveket néha könnyebb a kifejezetten részlettervező szoftverek segítségével elkészíteni. Az AutoCad Structural Detailing-nek pont az ilyen feladatokat szánták.


Szoftverkövetés birtokában lehetőség nyílik a kiegészítő csomagok révén hogy a Revit projektünket egy kattintással csatoljuk egy AutoCad Structural Detailing modellhez. így könnyedén megrajzolhatóak a csomóponti kapcsolatok, vasalás. Ha valaki inkább mégis a jól megszokott VBeXpress-t használná vasalás szerkesztéséhez az sem probláma, dwg formátum megteremti a lehetőséget erre is.



Acél csomópontok modellezéséhez szinte minden esetben a macro-k kényelmes megoldást nyújtanak, de ha esetleg változtatni kel a kapcsolaton az sem probléma. A méretezést beépített táblázatok és az EC szabványok kezelése teszi még gyorsabbá. Az elkészült modellről végül autómata tervap generálással részeletes pontos tervdokkumentációt készíthetünk.



2012. január 19., csütörtök

Szerkezet generálása tömegmodellből

Az Autodesk egyik aktuális fejlesztése Revit alá a Szerkezet generátor. Ezzel a kiegészítővel könnyedén elkészíthetjük az építész tömeg koncepcióra leginkább illeszkedő szerkezetet. Az alkalmazéás nem csupán a tömeg vázlat felszeletelését végzi el hanem tényleges szerkezeti elemeket, födémeket, falakat, rudakat illeszt a modellbe.

Kezdés ként létre kell hozni a tömeg vázlatot. Ezt megtehetjük akár a Revit segítségével, akár az AutoCad 3d modellezésben létrehozható NURBS felület segítségével. A REvit tömegelemre be kell kapcsolni felület felosztást.


Ez után egy új Revit Structure projektet nyitunk és beillesztjük a tömegelemet. Ha a tömeg méreteit, paramétereit megfelelőnek találjuk indulhat a szerkezet felépítése. A Szerkezet generátor telepítés után az Extension szallagmenüben a Modelling fülben található. Elinditáa után már csak a kívánt szerkezet paramétereit kell megadni.


A kész modellt akár a Robot Structural Analysis-szel, de IFC formátumon keresztül szinte bármely végeselemes szoftverrel méretezhetjük.


A kész méretek ismeretében a csomóponti kialakítás részleteinek kiegészítésével akár tervlapra is kerülhet a koncepció.

A fejlesztés központi oldala, letöltés:
http://labs.autodesk.com/utilities/revit_structure_generator/

S J

2012. január 18., szerda

Szerkezeti Cad - Kezdés



Köszöntök mindenkit a most induló blogunkon!

A CAD-szoftverek manapság megkerülhetetlen eszközei a mérnöki tervezésnek. A használatuk viszont csak akkor lehet valójában hatékony, ha arra használjuk őket amire kitalálták. Igazi előnyük akkor mutatkozik meg ha az egyes tervezési szakágnak megfelelően "felkészített" szoftvert használjuk, egyébként sokszor csak bosszúságot okoz a használatuk.
 Azzal a céllal indul a blog, hogy elérhetővé tegyen a szerkezettervezést segítő, gyorsító szakági programok használatával kapcsolatos tippeket, bemutatókat. A bejegyzésekben a szerkezettervezés során hasznos, AutoCad alapú vagy Revit alapú szoftverekkel, ezekhez kapcsolódó külső fejlesztésekkel kapcsolatos trükköket mutatok be.